Ajalehes Postimees pilliabordi ohtude kohta eksitav teave

by

ru-486.gif16. augustil avaldati Postimees Online’is artikkel pealkirjaga “Uuring: abordipill ei ohusta hilisemat rasedust“. Artiklis kirjutati, et “Taanis läbi viidud uuring näitas, et abordipill ei ohusta naisi, kes otsustavad hiljem lapsi saada.”

Uuring, millele artiklis tähelepanu juhiti, ei käsitlenud aga absoluutset küsimust, kas abordipill ohustab hilisemat rasedust või mitte. Vastupidi, uuringus on kirjutatud, et sellest eesmärgist loobuti sihilikult:

We chose not to compare women who had medical abortions directly with women who had no prior abortions, since these groups differ with respect to factors that affect pregnancy outcomes, such as socioeconomic status, smoking status, and other health-related conditions and behaviors.

Mida siis uuringuga väidetakse? Uuringu järelduste osas on kirjutatud:

Our study shows that medical abortion, as compared with surgical abortion, is not associated with an increased risk of ectopic pregnancy, spontaneous abortion, low birth weight, or preterm birth in the first pregnancy after the abortion.

Sellest lõigust nähtub, et kõik, mida uuringuga väideti, on see, et pilliabort ei ohusta hilisemat rasedust enam, kui raseduse katkestamine kirurgilisel teel. Sellisena oli Postimees Online’is avaldatud artikkel kahjuks otseselt avalikkust eksitav.

Seetõttu sai juhitud Postimees Online’i toimetuse tähelepanu nimetatud asjaolule ning Eesti Ajakirjanduseetika Koodeksi punktile 1.4, mille kohaselt kannab ajakirjandusorganisatsioon hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav informatsioon.

Kuigi Postimees Online-i toimetus ei pidanud kahjuks vajalikuks õienduse avaldamist, tehti artiklis korrektuurid, muutes ära nii selle pealkirja (mis on nüüd Uuring: abordipill ei ole kirurgilisest abordist ohtlikum“) kui väärinfot sisaldanud sisulõigud. Kahjuks on otsingumootori vahendusel endiselt kättesaadav ka artikli algne versioon.

Nagu Postimees Online-i toimetus selgitas, sattus väärinformatsioon artiklisse seetõttu, et tuginedes kujunenud usaldussuhtele lähtuti Reuters’i edastatud informatsioonist. Tulenevalt suurte meediakontsernide ilmselt kallutatud suhtumisest abordiküsimusse ongi tänaseks kujunenud olukord, kus Taanis läbi viidud uuringut on üle maailma kajastatud sarnaselt Postimehega väga eksitaval moel. Lähemalt võib sellest tõsiasjast lugeda artiklist “Abortion Pill not ‘Safe’ Despite Media Spin“. See on omakorda äärmiselt kahetsusväärne, kuna väärinformatsiooni usaldades võivad paljud naised langetada otsuse, mida hiljem terve elu sügavalt kahetsevad.

See, et abordiga kaasnevad tihti tõsised füüsilised ning veelgi enam rasked psüühilised ja vaimsed probleemid, on paljude uuringute vahendusel kinnitust leidnud.

Kommenteerides Taanis läbiviidud uuringu meedia poolset üleilmset väärkajastamist, ütles abordi vastu võitleva organisatsiooni Operation Rescue vanemnõunik Cheryl Sullenger, et “naistel, kes on teinud aborti, on suurem nurisünnituse ja viljatuse risk, kui neil, kes aborti teinud ei ole. See, et uuringus keelduti neid kahte naiste rühma võrdlemast, ei ole sugugi juhuslik — me teame selgelt, et vastasel korral oleks leitud, et abort kahjustab naisi, ja see on järldus, milleni uuringu läbiviijad ei soovinud jõuda.”

Samuti märkis Sullenger, et “naistel, kes otsustavad teha pilliabordi, võib loode koos vere ja platsentaga kehast väljuda kus iganes. See on põhjustanud emotsionaalseid traumasid paljudele naistele, kes ei ole valmis silmast silma kohtuma oma surnud beebiga, kel on nii käed, jalad kui äratuntav nägu.” Ta lisas, et “abordipilli reputatsioon on viimasel ajal raskelt kannatada saanud, kuna avalikkuseni on jõudnud teave mitmete selle kasutamisest põhjustatud surmajuhtumite kohta. Meedia poolsed moonutused, mida praegu näeme, kujutavad kõige tavalisemat avalike suhete kampaaniat, mis on suunatud abordipilli maine taastamisele.”

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: