Karskusühendus AVE käivitas kampaania “Ema, ära joo!”

by

alcool_logo1_11.jpgÜhendus Alkoholivaba Eesti käivitas sel nädalal meediakampaania “Ema, ära joo!”, mis käsitleb alkoholi tarvitamise mõju veel sündimata lapsele.

“Fetaalne alkoholisündroom ning teised raseduse aegse alkoholi tarvitamise tagajärjed on kõige traagilisemateks alkoholiga seonduvateks kahjudeks,” ütles AVE esimees Lauri Beekmann. “Räägime siin ju vigastustest, mis tekitatakse lapsele veel enne tema sündi ja paraku tema enda ema poolt.”

Fetaalne alkoholisündroom (FAS) on mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis. Alkohol on teratogeen ehk aine, mis võib tekitada loote arenevas ajus väärarenguid. Lootel kirjeldatakse alkoholi teratogeenset toimet silmadele, näole, hammastele, skeletile, südamele ja kõige enam närvisüsteemile.

Lapse aju areneb kõige intensiivsemalt üsasisesel eluperioodil. Ükskõik, millisel raseduse kuul naine alkoholi tarvitab, toimib see lootele alati, sest alkohol läbib platsenta täielikult. Alkoholi kontsentratsioon veres on lootel sama, mis emal. Kogus, mis võib olla ohutu emale, võib olla ohtlik arenevale lootele.

“Alkoholi poolt tekitatud kahjustused lootele on valdavalt pöördumatud kuid samas 100% ennetatavad. Nende ainsaks põhjuseks on raseduse aegne alkoholi tarvitamine. Meediakampaaniaga soovime noorte naiste ja tulevaste emade tähelepanu sellele teemale pöörata,” selgitas Beekmann.

Raseduse aegse alkoholi tarvitamise teema on üheks prioriteediks ka Euroopa Komisjoni poolt heaks kiidetud Euroopa alkoholistrateegias. Septembri alguses toimus Strasbourgis Euroopa Parlamendi liikmetele mõeldud FAS teemaline õppepäev, mille organiseeris üle-euroopaline alkoholipoliitika võrgustik Eurocare.

“Sageli on kuulda arvamust, et ega väike kogus alkoholi ikka midagi halba teha saa,” rääkis Beekmann. “Teadus ei kinnita aga ühtegi alkoholikogust lootele kahjutuks. Vastupidi, aina enam jõutakse järeldusele, et ka väikesed kogused võivad mõjutada loote arengut.”

Hiljuti võttis Suurbritannia vastu riiklikud juhised mis edastavad naistele sõnumi, et raseduse ajal ei tohiks alkoholi üldse juua. Täielikule alkoholist hoidumisele on juba rasedaid kutsunud näiteks USA, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa ja Prantsusmaa valitsused.

Meediakampaania raames on valminud voldik, plakat, teleklipp ning kodulehekülg.

fetal_surgery_2.jpg

20-ndates elunädalates sündimata lapsed saavad tänapäeval tihti kirurgilist abi. Sel palju üleilmset meediatähelepanu saanud Michael Clancy võetud pildil on 21-nädalane Samuel Armas — pisike sündimata patsient. Loe tema imelisest loost fotograafi ja Samueli vanemate pilgu läbi.

Loogilise sammuna tuleks kampaania kontekstis püstitada ühiskonnal ka põhimõttelisem küsimus — mis põhjusel ei pea me lubatavaks kahjustada loote tervist alkoholi joomise läbi? Kas see ei ole siis ema vaba valiku küsimus, mida ta sööb ja joob? Kui vastame, et ei ole, sest tegu on valikutega, mis mõjutavad mitte üksi teda, vaid ka (ja koguni ennekõike) loodet ehk tema sündimata last, siis mida peaksime arvama abordist? Täie mõistuse juures ei saa ju ometi asuda seisukohale, et sündimata inimese tervise kahjustamine on lubamatu, ent tema tapmine lubatav!?

Eelneva kontekstis on tegu väga tänuväärse kampaaniaga, kuna muu hulgas teadvustab see ühiskonnale üliolulist sõnumit, et inimelu ei alga sünniga — ka loode on inimene. Ajal, mil sündimata inimestest on saanud patsiendid — neid opereeritakse ja ravitakse muul moel kaugelt enne sündi —, on seda sõnumit tõepoolest üha keerulisem eirata.

Selles videos näidatu ei ole väljamõeldis: nagu ülaltoodud pildil näha, juhtus selline lugu tegelikkuses. Loe väga huvitavat artiklit osundatud episoodi kohta sarjast Dr House siit.


%d bloggers like this: