Uus koolitulistamine Soomes annab tunnistust kultuuri kõdunemisest

by

Alles eelmisel nädalal avaldas EKI häälekandja loo uskumatult vägivaldsest ja võikast, kuid meeletut müügiedu nautivast arvutimängust Grand Theft Auto IV, kus “võitmise” retsept on väga lihtne — tuleb külmavereliselt sooritada võimalikult palju ja võimalikult jõhkraid kuritegusid. Artiklis seisis:

“Grand Theft Auto” seeriad annavad mängijale võimaluse kehastuda kurjategijaks, võita punkte autosid varastades, oma rivaale mõrvates, politseinikke tappes, jalakäijaid alla ajades ja isegi pesapalli kurikaga prostituute tappes, et neile ei peaks saadu/võetu eest eest maksma. Lühidalt: see on mäng, mis kiidab takka kuritegevusele ja lubab mängijatel fantaseerida lõpututes barbaarsustes kaasa löömisest.

Täna kirjutavad kõik uudistekanalid aga samasuguste barbaarsuste toimetpanemisest meie põhjanaabrite juures — Soomes toimus järjekordne koolitulistamine. ERR vahendab:

Täna enne kella 11 sisenes Kauhajoe kodunduskooli musta riietatud ja maskiga mees, paar minutit peale seda kõlasid ka esimesed lasud, kirjeldas üks kooli töötaja. Kooli direktori sõnul astus mees sisse 20 õpilasega klassiruumi, kus käis parasjagu kontrolltöö kirjutamine, ning hakkas tulistama. Tulistajaks on esialgseil andmeil kooli 22aastane õpilane, kes proovis ilmselt ka ennast maha lasta, kuid pole teada, kas ta tulistas end surmavalt. Väidetavalt on ta toimetatud Tampere ülikooli haiglasse. … Kuigi hukkunute arvu pole täpsustatud, on neid politsei väitel mitmeid. Ka Seinajoe haigla peaarst kinnitas, et on mitmeid hukkunuid ja haavatuid, kuid ei täpsustanud arvu.

Eelmise aasta novembris toimus samuti Soomes Tuusulas tulistamine, kus koolipoiss tappis kaheksa kaasõpilast. Selle intsidendi kohta vaata Helena Vooglaidi artiklit “Inimsus on ülehinnatud”.

Eeltoodu kontekstis peaks tõsisemalt kui kunagi varem esitama endale eelmisel nädalal EKI häälekandjas avaldatud artiklis sisalduvad küsimused:

“Grand Theft Auto IV” viitab sümptomina allakäivale tsivilisatsioonile, ühiskonnale, mida surmakultuur on alla neelamas. Ja fakt, et see sümptom on kõigi jaoks nähtav, ilma et seda tunnistataks, näitab meile, kui kaugele see haigus on juba arenenud. Täielik moraalne ebastabliilsus meie maailmas võib ise oma tulevast poliitilist, majanduslikku ja militaarset kokkukukkumist ette ennustada. See järgiks ajaloo rusikaseadust, mille kohaselt iga tsivilisatsiooni langus on põhjustaud just sisemisest kõdunemisest.

Ainus küsimus, mis meile veel jääb, on järgmine: kui kaua suudab üks ühiskond vastu pidada pärast nii sügava rikutuse tasemeni jõudmist? Kahjuks saame vaid oodata ja loota, et ärgatakse kuidagi veel enne, kui on juba liiga hilja.

Kui laseme oma lastel piiramatult kehastuda arvutimängu sisseelades kurjategijaks ja tappa võimalikult jõhkralt nii palju süütuid inimesi kui vähegi võimalik, siis kuidas võime imestada, kui ühel hetkel selliseid kuritegusid ka reaalsuses proovima hakatakse? Arvutimängude audio-visuaalne tase jõuab nii kui nii reaalsusele üha lähemale. Tõesti on masendav vaadata, kuidas ühiskond aktsepteerib vabaduse sildi all kõikvõimalikke nähtusi, mis on otseselt vabadust, teiste inimeste elu ja väärikust hävitavad. Naistel on “vabadus” tappa oma sündimata lapsi, meestel on “vabadus” trampida naiste väärikusel kasutades neid tasuliste “seksinukkudena”. Inimeseks olemises ei nähta muud, kui projekti, mille sisuks on tarbida oma eksisteerimise vältel võimalikult palju lõbustusi ning saada osa võimalikult paljudest naudingutest. Asjaolust, et inimsust peetakse ülehinnatuks, annab ehk kõige selgemalt tunnistust see, et laste õiguste eest võitleb vähem inimesi kui loomade õiguste eest.

Ka haridusminister Tõnis Lukas kinnitab, et kool üksi ei suuda kuidagi meedias ja meelelahtustööstuses vohavale “glamuursele vägivallakultusele” vastu seista. Huvitav, millal võiks kellelegi tulla pähe, et ehk oleks aeg sellist glamuurset vägivallakultust piirama hakata? Kui mitu koolitulistamist (või veelgi verisemat sündmust) peab selleks veel toimuma, kui paljud lapsed surema? Mis on nii püha “ettevõtlusvabaduses” teenida kasumit vägivallale ja inimeste õnnetusele rajatud kultuuri kujundamise pealt, et sellele ei läbi keegi kätt ette panna? Sama küsimuse võiks küsida nii mõneski kontekstis, rääkides kas või kasiinodest.

Kui järjekordses koolitulistamises saab üleüldse midagi positiivsed näha, siis ehk saab see seemneks üha enamate inimeste pöördumisele surmakultuuri keskmes olevat ja ühiskonda hukutavast võlts-vabadusest ning oma maailmapildi ümberhindamisele tulenevalt tõelise hüvele orienteeritud vabaduse otsingutega.

Saksa poiss “mängib” arvutimängu Grand Theft Auto IV.

Vaata lisaks:


%d bloggers like this: