Rasestumisvastane vahend või abortiiv? Pillide propaganda salgab olulisi fakte

by

pills123

Varro Vooglaid

Antud artikkel sai algselt saadetud Maalehele, mille toimetus keeldus seda avaldamast. Samuti keeldus toimetus vastavat otsust põhjendamast. Seejuures ilmub Eesti meedias täiesti kriitikavabalt pille ülivõrretes propageerivaid artikleid pidevalt ja regulaarselt — neist värskeim alles eile Postimehe portaalis Elu24.ee –, samas kui nende varjukülgi valgustavaid artikleid ei avaldata pea kunagi. On see juhus? Kindlasti on põhjendatud küsida, miks ei taha meedia lugejaile täit teavet pakkuda: otsus selle kohta, kas pille kasutada või mitte, on igaühe enda teha, ent miks mitte võimaldada inimestele langetada otsused informeeritult?

2. mai Maalehes avaldati artikkel pealkirjaga “Rasestumisvastased tabletid — abivahend noorele”. Loos, mis kujutab endast ühemõttelist hormonaalsete sündivuse piiramise vahendite propagandat, selgitab autor nn pillide toimet, öeldes et nende manustamise järel pidurdub munasarjade tegevus, mistõttu ei saa munarakk küpseks ning naine ei rasestu. Olles portaali Abort.ee ettevalmistamisel antud küsimusi lähemalt uurinud, pean kahjuks tõdema, et eelnev selgitus on puudulik ja seega eksitav.

Nagu Triinu Haugas kirjutab, põhineb pillide toime kahel hormoonil — östrogeenil ja progesteroonil. Neist esimene, östrogeen, paneb tõepoolest naise keha arvama, et ta on juba rase — kui naine on rase, toodab tema organism loomulikul teel rohkem östrogeeni, mis omakorda hoiab ära ovulatsiooni ehk munaraku munasarjast eraldumise. Kui munarakk munasarjast ei eraldu, ei saa see ka viljastuda, kuna spermatosoididel puudub munarakule ligipääs.

Pillide kõrge östrogeenisisaldus põhjustas aga 1960-ndatel ja 1970-ndatel aastatel palju ohtlikke kõrvaltoimeid. Pärast seda, kui paljud naised hakkasid kannatama veretrombide, südameatakkide ja insultide all, langetasid pillitootjad avalikkuse survel östrogeeni taset algselt 150 mikrogrammilt tänasele tasemele 20-30 mikrogrammi pilli kohta. Ühest küljest vähendas see ohtlikest kõrvaltoimetest tulenevat ohtu (kuigi ka täna toodetavate pillide kasutamine kätkeb märkimisväärset trombiriski), teisest küljest aga suurendas samaaegselt ovulatsioonide (ehk munaraku munasarjast vabanemise) tõenäosust.

Vastuseks sellele tõsiasjale lisasid pillitootjad pillides sünteetilisele östrogeenile teist hormooni, sünteetilist progesterooni, millel on kaks toimet. Esiteks muudab progesteroon emakakaelas oleva limakorgi tihedamaks ja seega spermatosoididele raskemini läbitavaks — see on pillide teine ja täiendav kontratseptiivne toime. Ent kuivõrd ka see toime võib aeg-ajalt ebaefektiivseks osutuda, on oluline ka progesterooni teine (ehk pillide kolmas) toime: nimelt tingib see emaka limaskesta veresoonte kuivenemise ja seeläbi limaskesta õhenemise, mistõttu muutub emaka keskkond embrüo pesastumiseks ebasoodsaks. Tagajärjeks on, et kui munarakk on siiski munasarjast vabanenud ning seemneraku poolt viljastatud, siis ei saa inimesena arenev juba ca 100 rakuline embrüo (mitte viljastatud munarakk, milleks mitme päeva vanust embrüot sageli ekslikult nimetatakse) emakaseinale pesastuda ja hukkub, kandudes menstruatsiooni käigus naise kehast välja. 

Seega on fakt, et pillid toimivad mitte üksi kontratseptiivide, vaid teiseselt ka abortiividena. On kahetsusväärne, et see tõsiasi sündivuse piiramise vahendeid propageerivate huvigruppide poolt pea alati maha vaikitakse (samas leiab tähelepanelikult otsides selle kohta teavet ka kõige jõulisema pillide propageerija ehk Eesti Seksuaaltervise Liidu kodulehelt Amor.ee). Seejuures ei ole pillide abortiivne toime ainuke negatiivne asjaolu, mis neist rääkides mainimata jäetakse (piisab sellest, kui nimetada mitmete uuringutega kinnitust leidnud tõsiasja, et pillide kasutamine kasvatab rinna- ja emakakaelavähki haigestumise riski).

Nagu Triinu Haugaski kirjutab, kasutab pille maailmas hinnanguliselt 100 miljonit naist. Seda fakti silmas pidades ei ole keeruline aimata, et sündivuse piiramise vahendite tootmisest ja levitamisest on saanud tänapäeva farmaatsiaäris üks suurima käibe ja kasumiga ettevõtmisi. Muidugi ei tule sadu miljoneid dollareid kätkevale ärile kasuks, kui rääkida potentsiaalsetele klientidele, et pillid omavad lisaks laste eostumise ärahoidmisele ka toimet kutsuda esile juba eostunud ja väga varajases arengustaadiumis laste hukkumine.

Ent just samuti on selge, et on sügavalt ebaeetiline jätta ideoloogilistest ja ärilistest huvidest lähtudes selline äärmiselt oluline teave inimestele avaldamata ning neid seeläbi eksitada. Seejuures on irooniline (ja samas paljutähenduslik), et sellist manipulatiivset strateegiat kasutavad huvigrupid, kes räägivad kõige valjema häälega vabadusest valida. Näib, et valikuvabaduse loosungi varjus ei taheta anda inimestele täit teavet, mis võimaldaks langetada valikuid informeeritult ning vabalt sõna tõelises tähenduses, st oma südametunnistuse häälega arvestades. Kes iganes tahab noortele tõeliselt abi pakkuda, peaks ennekõike rääkima neile tõtt — olgu see kui tahes ebamugav.

Põhjalikumat teavet hormonaalsete pillide ja teiste sündivuse piiramise vahendite abortiivse toime kohta leiab portaalist Abort.ee.


%d bloggers like this: