Rasestumisvastane vahend või abortiiv? Vol 2

by

Pack of Birth Control Pills (Close View)Varro Vooglaid

Kuigi sündivuse piiramise vahendite propaganda on ajakirjanduse veergudel pidev, on see viimastel päevadel eriliselt silma torganud. Absoluutselt kriitikavabad reklaamtekstid on avaldatud nii Maalehes, Postimehe portaalis Elu24.ee kui Eesti Päevalehes (tõenäoliselt ka mitmetes teistes meediumites, mida ei jaksa sõeluda). On propaganda intensiivsuse tõusu põhjus selles, et farmaatsiaettevõtted teevad ettevalmistusi suveks kui kõrgmüügiperioodiks või milleski muus, seda on raske ära arvata.

Kõiki artikleid ühendab lisaks ligilähedasele avaldamisajale ka ühine käekiri selles mõttes, et ükski neist ei heida vähimatki valgust hormonaalsete sündinuse piiramise vahendite varjupoolele, seal hulgas nende abortiivsele toimele.

Nt eelosundatud artiklitest viimases, EPL-s avaldatus, selgitatakse pillide toimet järgmiselt:

Hormoonide toime

• Kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon (pillid, plaaster või rõngas): naissuguhormoonid östrogeen ja progestageen imenduvad verre ning saadavad ajuripatsile signaali, et hormoone pole vaja toota. Ajuripatsi hormoonid omakorda kutsuvad esile munaraku arenemise ja küpsemise. Kui ajuripats hormoone ei tooda, siis munarakk ei küpse ja ovulatsiooni ei toimu. Nii toimivad kõik kombineeritud vahendid.

• Veel kasutatakse raseduse vältimiseks ainult kollaskehahormooni sisaldavaid vahendeid. Näiteks hormoonspiraali. Sel juhul viiakse hormoon väikese kapsliga naise emakasse ja see toimib peamiselt emakas. Hormoonspiraali soovitavad arstid pärast sünnitust rasedusest hoidumiseks, sest see on tõhus ja lapsele ohutu.

Nagu näha, on esimeses lõigus öeldud, et kombineeritud pillid sisaldavad kaht hormooni, ent kirjeldatud on neist vaid ühe, östrogeeni, toimemehhanismi — see, kuidas progesteroon toimib, on lihtsalt maha vaikitud.

Teises lõigus räägitakse vaid progesterooni sisaldavatest vahenditest (nt nn minipillid), ent siin on toimemehhanism üleüldse selgitamata jäetud — selgitus “toimib peamiselt emakas” jätab selgitamata, et “emakas toimimine” tähendab emaka keskkonna mutmist selliselt, et embrüo ei saa pesastuda ning hukkub.

Nagu eelmises samal teemal avaldatud postituses juba kirjutasin, tähendab selline valelik propaganda inimestega manipuleerimist, nende kasutamist vahendina oma eesmärkide saavutamiseks. Ent ehk veelgi tõsisemaks probleemiks on asjaolu, et pille propageeritakse abordiprobleemi lahendusena (see on eriti ilmselt nähtav ülalviidatud Elu24.ee-s avaldatud artikli näol). Probleemne on see seepärast, et hormonaalsed pillid ise toimivad abortiividena ning kujutavad endast seega mitte abordiprobleemi lahendust, vaid selle olulist osa — pidades silmas, et pillikasutajaid on maailmas ca 100 000 000, hukkub nende kasutamise tagajärjel igal aastal tõenäoliselt miljardeid embrüonaalses arengustaadiumis inimesi. See on seda kahetsusväärsem, et valdav enamik hormonaalsete sündivuse piiramise vahendite kasutajatest ei ole nende abortiivsest toimest üldse teadlikki.

Mis peaks juhtuma selleks, et Eesti ajakirjandus nõustuks avaldama tekste, milles on pillide (jt sündivuse piiramise vahendite) abortiivne toime lahti seletatud? Ilmselt ei juhtu see enne, kui meedia keeldub artiklite pähe avaldamast reklaamtekste — eriti veel selliseid, mis on otseselt eksitavad — ning käsitlemast inimesi manipuleerimise objektina. See ei juhtu aga enne, kui meediumite omanikud hakkavad lähtuma kõrgematest eesmärkidest, kui kasumi saamine ja võimuiha.

Hormonaalsete sündivuse piiramise vahendite toimemehhanismid on suurepäraselt lahti seletatud järgmises presentatsioonis (täpsmat eestikeelset teavet leiab portaalist Abort.ee):


%d bloggers like this: