Lubage mul elada

lubageelada.jpg

Käesoleva projekti keskmes oleva raamatu autor on dr. Bernard Nathanson ning see kannab pealkirja „Lubage elada”.

Kõnealuses raamatus mõtiskleb autor siiral ja lihtsal moel oma elutee üle, mis on viinud teda n.-ö. abordikuningast äratundmiseni, et abort ei ole lihtsalt üks paljudest meditsiinilistest operatsioonidest, vaid sündimata, s.t. kõige süütumate ja kaitsetumate inimeste tapmine. Kuivõrd dr. Nathansoni käe läbi või tema vastutusel on toime pandud kümneid tuhandeid aborte, võib täie tõsidusega suhtuda tema väitesse, et kui on keegi, kes teab abordist kõike, siis on see tõenäoliselt just tema.

Dr. Nathanson ise on kirjutanud:

As I look back across the twenty-five years separating me from that revolting extravaganza playing itself out on the bodies of pregnant women and their slaughtered babies, I am struck by the uncritical nature of the task we had set for ourselves, by the moral vacuum at the core of this fantastic operation, by our unquestioned certainty of the high level of moral rectitude on which we operated. And yet, the thing was so obviously sordid. Why couldn’t we make the link between the ethical and the moral, between the shoddy practice and shabby practitioners, the evident greed and callous motives, between all the ethical indicators and the grotesque immorality of the act itself?

Kokkuvõtlikult tähendab see, et mõeldes oma abordi viljelemise aastatele, on dr. Nathansoni kõige enam šokeerinud tõsiasi, et nii tema ise kui kõik teised vastava eriala arstid praktiseerisid kõnealust protseduuri ilma, et kunagi oleks tõusnud küsimus selle toimingu moraalsusest ― seda enam, et toimingu ebaeetilisus tundub tagantjärele ilmsemast ilmsem.

Ligi 20-aastase perioodi vältel, töötades maailma suurima abordikliiniku direktorina ning Ameerika kõige tunnustatuma abordiarstina, teostati dr. Nathansoni enese ning tema järelvalve all olevate arstide poolt enam kui 75 000 aborti. National Abortion Rights Action League’i asutajana oli ta üheks juhtivaks jõuks abordi seadustamisel USA-s. Aastal 1975 ütles ta aga avalikkuse suureks üllatuseks oma ametist lahti, misjärel sai temast üks elupooldajate liikumise eestkõnelejaid Ameerikas. Nagu ta kirjutab, sai tema edasise tegevuse juhtmõtteks kammitseda nii palju kui võimalik seda kurjust, mille ta oli ise kütkeist valla päästnud.

Antud raamatus, mis on osaliselt vaimne autobiograafia, osaliselt poliitiline kampaania ja osaliselt abordiajaloo kroonika, osutab dr. Nathanson moraalsele tühjusele ja naiste patroneerivale kohtlemisele, mis lubas tal oma esimestel arstiaastatel teha külmaverelise abordi isegi oma enese lapsele. Siiski veenis ultrahelitehnoloogia ning selle vahendusel kujunenud pilt lootest kui haprast arenevast inimesest dr. Nathansoni abordi immoraalsuses. See äratundmine osutus omakorda sissejuhatuseks tema kui inimese uude elujärku.

Eelöeldu kontekstis tundub, et elupooldava eesmärgi poole püüeldes on esmatähtis istutada inimestesse seeme, millest tärkaksid kõnealustesse küsimustesse puutuvad mõtted (kahtlused NL-i ajast pärineva ja ühiskonnas valdavaks oleva mõttemudeli õigsuse suhtes). Tõepoolest tundub, et igaüks, kes tõsiselt ja ausameelselt nende küsimuste üle mõtiskleb, jõuab lõppastmes väga ühese järelduseni ― teadusliku tõeni selle kohta, millal algab inimelu ning millist austust tuleb selle suhtes tsiviliseeritud ühiskonnas üles näidata.

Seega on projekt suunatud just äratundmise tekitamisele inimestes, et abort ei ole väärtus-neutraalne meditsiiniline protseduur, vaid ühiskondlikult aktsepteeritud viis kõige nõrgemate ja kaitsetumate inimeste tapmiseks.

Projekt on kantud lootusest, et dr. Nathansoni siiras ülestunnistus saab aluseks paljude abordiga seonduvate isiklike ja perekondlike tragöödiate ärahoidmisele ning aitab kaasa laiemate ühiskondlike muutuste esilekutsumisele.

Raamat ilmus 2008. aasta kevadel ning seda saab osta otse Elukultuuri Instituudist ning Rahva Raamatu ja Apollo poodidest.


%d bloggers like this: